رفع بوی بد یخچال فریزر با بهترین ترکیبات طبیعی و خانگی

برای رفع بوی بد یخچال‌فریزر چکار باید بکنیم؟ یخچال‌فریزر به دلیل مواد‌غذایی، میوه و سبزیجاتی که درون آن قرار دارند، ممکن است بوی نامطبوعی داشته باشند. بعضی اوقات یخچال بوی بدی می‌دهد، حتی اگر ماهی یا گوشت را فقط چند روز در آنجا نگه داریم. اگر از من بپرسید چه چیزی در آشپزخانه آزارتان می‌دهد، قطعا می‌گویم بوی بد یخچال است. اما نمی‌توانیم از آن‌ها دوری کنیم چون گاهی اوقات ممکن است اتفاق بیفتند. می‌توانیم سعی کنیم بدون استفاده از داروهای شیمیایی یخچال را جدید کنیم، اما چطور با آن ها مقابله کنیم؟

 

در این بخش از نکات خانه‌داری بهترین و کاربردی‌ترین روش‌های طبیعی برای از بین‌بردن بو و تمیزکردن آن آورده شده‌است.

 روش های از بین بردن بوی بد یخچال فریزر

رفع بوی یخچال با جوش‌شیرین :

این روش همیشه معتبر و ارزان است: یک لیوان بردارید، آن را با جوش‌شیرین پر کنید و در گوشه یخچال قرار دهید. جوش‌شیرین بو را جذب خواهد کرد.

سرکه برای بوی بد یخچال :

دقیقاً به‌صورت جوش‌شیرین عمل می‌کند، اما از آنجا که سرکه خاصیت عجیب و غریبی دارد، باید کمتر استفاده شود. برای یخچال متوسط فقط نیمی از لیوان را پر از سرکه کنید.

از بین بردن بوی بد یخچال با لیمو :

لیمو را ببرید و در کاسه‌ای گذاشته داخل یخچال قرار دهید. لیمو بوی بد را ازبین می‌برد اما لیمو باید حداقل یک بار در هفته عوض شود.

سیب‌زمینی برای خوشبوکردن یخچال :

سیب‌زمینی را پوست بکنید و داخل یخچال قرار دهید. برای از بین بردن تمام بوهای یخچال باید هر 2 - 3 روز، سیب‌زمینی را عوض کنید و در یخچال نگه دارید تا وقتی بو از بین برود.

خوشبو کردن یخچال فریزر با میخک :

لیمو یا یک پرتقال بردارید، آن را نصف کنید و در میخک بزنید. در این نقطه مرکبات تا زمانی که شروع به خشک شدن کند در یخچال می‌ماند.

جو برای رفع بوی بد یخچال :

دقیقاً مثل سیب‌زمینی، آرد جو بویی که در یخچال و یا کاسه سرامیکی یا آلومینیومی مانده را جذب می‌کند.

از بین بردن بوی بد یخچال فریزر با قهوه:

در عرض چند روز، حتی با استفاده از دانه‌های قهوه در قفسه‌های مختلف یخچال، بو از بین می‌رود.

کربن برای رفع بوی بد یخچال :

کربن‌فعال را داخل کاسه‌ای بریزید و آن را در قفسه بالای یخچال قرار دهید. اگر می‌توانید برای تاثیر سریع‌تر، زغال را روی هر قفسه قرار دهید.

خوشبوکردن یخچال‌فریزر با عصاره وانیلی :

یک توپک پنبه را در عصاره وانیل قرار دهید، آن را در کاسه کوچک داخل یخچال بگذارید تا بو از بین برود.

اما چطور از ایجاد بو در یخچال جلوگیری کنیم ؟

این سوال میلیون ها نفراست ، اما قطعا می توانیم برای دفع بلایای طبیعی به اندازه کافی اقدامات احتیاطی داشته باشیم، همیشه ممکن نیست، اما می توانید:

  • غذا را در ظروف در بسته نگهداری کنید؛
  • همیشه گوشت و سبزیجات را چک کنید تا مطمئن شوید آسیبی به آن ها نمی رسد.
  • ماهی یکبار یخچال را برای جلوگیری از رشد باکتری ها و بوی بد تمیز کنید.

چطور یخچال را هنگام خانه‌تکانی تمیز کنیم ؟

اولین گام در برطرف کردن بوی نامطبوع یخچال حین تمیز کردن یخچال فریزر در خانه تکانی تشخیص منبع بو است. برخی اوقات حتی با شست وشوی کامل یخچال هم بار دیگر بوی نامطبوع بازمی‌گردد، مگر این که منبع اصلی بو را خارج کنید.

هرگز از هیچ ماده شیمیایی استفاده نکنید. اما به جای آن از محلول آب و جوش شیرین و یا سرکه و آب استفاده کنید؛ در حالت اول نسبت 50 و50 درصد است در حالی که در مورد دوم 60 درصد باید آب و 40 درصد سرکه باشد. اگر عطر قوی دوست دارید می توانید از عصاره طبیعی وانیل و یا محلول بادام در آب گرم به نسبت 40 درصد آب و 60 درصد از بادام یا وانیل استفاده کنید.

گفتنی است مرغ و گوشت و تخم‌مرغ هایی را که بیش از دو ساعت در دمای بالای 4/4 درجه سانتی گراد بوده دیگر استفاده نکنید ؛در صورتی که یخچال دارای طبقات متعدد است، آنها را خارج کنید و با آب و صابون بشویید.